ZMAGANIA Z ORTOGRAFIĄ

Język polski jest zaliczany do najtrudniejszych języków świata. Na taki stan rzeczy mają nie tylko typowo polskie znaki takie jak: sz, cz, dź i inne, ale również trudna gramatyka oraz ortografia.

I właśnie z tą ostatnią dziedziną języka polskiego mieli do czynienia uczestnicy Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Organizatorami ortograficznych zmagań byli pani Wiesława Staszak (biblioteka szkolna) oraz pan Krzysztof Górecki – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Osinie. Konkurs, zorganizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, odbywał się w dwóch etapach. W pierwszym etapie na lekcjach języka polskiego każda klasa pisała dyktando. Dwoje najlepszych przedstawicieli z każdego oddziału (od klasy V do III gimnazjum) zakwalifikowało się do finału.

Finał Szkolnego Konkursu Ortograficznego odbył się w piątek 3 listopada. O godzinie 10.00 wszyscy pretendenci do tytułu Mistrza Ortografii pisali dyktando o wyprawie do ogrodu botanicznego. Aby poradzić sobie z tym dyktandem uczniowie musieli znać m.in. zasady pisowni „h” i „ch”, zasady pisowni wielką i małą literą, zasady pisowni partykuły nie i inne. Po zakończeniu dyktanda komisja konkursowa wyłoniła Mistrza Ortografii, którym okazała się Maria Borczyk z III A gimnazjum.

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział, a zwyciężczyni gratulujemy!

Ewelina Wszelaki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.